tr-flag
en-flag
ar-flag
ru-flag
es-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedir

Hijyen Eğitimi

Anasayfa / Hizmetler / Hijyen Eğitimi
Hijyen Eğitimi 1

Hijyen başlı başına bir disiplin konusudur ve insan sağlığını tehlikeye atacak her türlü mikroba karşı alınacak etkili temizlik önlemleri olarak bilinir. Öyle ki, son zamanlarda hijyen olgusuna verilen önemin artmasıyla bazı iş yerlerinde çalışanların belirli süreli hijyen eğitimini alması zorunlu tutulmuş, alınması gereken eğitim yönetmeliklere bağlanmıştır. Hijyen eğitimi ile çalışanların kişisel temizlik olgusuna daha çok önem vermesi, bu bağlamda da temizlik ve hijyen kurallarına uygun şekilde çalışmalarını yürütmesi amaçlanmaktadır.

Hijyen amacı doğrultusunda verilen eğitim, gıda sektörü başta olmak üzere tüm iş kollarını kapsar. Çalışanların, kurum ve kuruluşların faaliyetlerini yürütürken dikkat etmesi gereken tüm noktaları kapsayan hijyen eğitimi, günlük hayatta uyguladığımız temizlik kurallarının bilimsel çalışmalarla detaylandırılmış şeklidir. İhtiyaç halinde uzmanlar tarafından verilen hijyen eğitimi konuları, personelin kişisel temizliği ve genel temizlik kuralları olmak üzere iki başlık altında verilir.

Hijyen Eğitimi ile Amaçlanan Nedir?

♦ Hijyen eğitimi ile öncelikli olarak sağlık ve temizlik ile ilgili temel kavramları öğretmek amaçlanmaktadır.

Gıda sektöründe olanlar için gıdalara zarar verecek malzemeleri ve nedenleri anlatılmaktadır.

Sıradan el yıkama ile dezenfeksiyon arasındaki fark öğretilmektedir.

Dezenfeksiyon çalışmalarının kapsamı detaylıca anlatılmaktadır.

Temizlik malzemelerinin ve farklı alanlarda kullanılan kimyasalların doğru kullanımı anlatılmaktadır.

Çalışanların kişisel temizliği ve iş yerinin genel temizliği konusunda dikkat etmesi gerekenler anlatılmaktadır.

Gıda enfeksiyonu öğretilmektedir.

İlk yardım konusunda detaylı anlatım yapılmaktadır.

Başta eller olmak üzere açık uzuvların iş bitiminden sonra yıkanması gerektiği anlatılmaktadır.

Öksürme ve hapşırma gibi durumlarda temas yüzeyleri nasıl kontrol edilir anlatılmaktadır.

Bahsedilen maddeler, günlük temizlik kurallarından ziyade iş yerlerinde çalışanların birbirilerine karşı görev ve sorumlulukları bağlamında öğretilen maddelerdir. Bu sayede daha hijyenik bir çalışma ortamı oluşturulabilir. Sağlık açısından güvenli ortamda çalışmak, iş motivasyonunu da doğrudan yükseltecektir.

Hijyen Eğitimini Detaylarıyla Birlikte Bizden Alabilirsiniz

Milli Eğitim Bakanlığı hijyen eğitimini ez az 8 en fazla 40 saat olarak belirlemiştir. Gıda sektörü, kuaförler, güzellik salonları, otel ve pansiyon gibi konaklama hizmeti veren işletmelerle insan vücuduna birebir temas halinde olunan mesleklerin hijyen eğitimi alması zorunludur. Bahsi geçen sektörlerde hizmet veren işletmeler, gerekli denetimlerden geçmek için hijyen eğitimi sertifikalı personel çalıştırmak zorundadır.

MEB’in verdiği yetki dahilinde 8 ve 40 saatlik kurs programlarımız bulunmakta olup ihtiyacı olan herkesi kaliteli eğitim vermek üzere beklemekteyiz. Hijyen eğitimi konu anlatımı, alanında eğitimli ve uzman kişilerce yapılır. Teorik eğitim haricinde pratik uygulama da yapılmakta olup, her personel gerekli uygulamaları tek tek yapmaktadır.

Hijyen eğitimi kursumuz, çalışanların kişisel temizlik ve hijyenin önemini daha iyi anlaması ve temizlik kurallarına uygun çalışma ortamı oluşturmaya yöneliktir. MEB onaylı belgelerle iş konusunda daha kaliteli fırsatlar yakalamak için bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın