tr-flag
en-flag
ar-flag
ru-flag
es-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedir

Irata Eğitici Eğitimi

Anasayfa / Blog / Irata Eğitici Eğitimi
Irata Eğitici Eğitimi

Irata eğitimlerinde genel olarak yüksek işlerin ve bütün iple erişim çalışmaları başta olmak üzere eğitim programları için verilir. Irata iple erişim programları, iple erişim teknisyenliklerini hedefleyen kişiler ile beraber iple erişim tekniklerini kullanmak isteyen uzman kişilere yönelik olarak yapılan bir eğitimden oluşur. Genel olarak içerğinde ise iş güvenlikleri konu başlığından daha farklı olarak eğitim verilir. Eğitimin temel içeriğinin ise ipin üzerinde farklı manevraların en güvenilir biçimde gerçekleştirilmesi ve ipin üzerinde kalan bir kazazede için kurtarma senaryolarının düzenlenmiş olmasına dayanır. Irata belgesi almak isteyen kişiler içinde kendi şirketlerini kurmak için çalışan kişiler de olur. Çalıştığı kişilere süpervizör kazandırabilmek, bu alanda çalışma yapmak ya da yurt dışında çalışma imkanlarından faydalanmak isteyenler gibi birçok amaç için bu belgenin alınması mümkün olur. Böylelikle çalışma alanlarında gerekli olan belge alınarak sertfikası tamamlanmış olur.

Irata Eğitimi Nedir?

Iratanın açılımı Industrial Rope Access Trade Association yani Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği standartlarının esas alınmasına dayanır. Irata eğitim sistemi içinde birbirinden üç farklı seviye bulunur. Alınan eğitimin tamamı ise yüksek işlerin olması bünyesinde yer almış olan ırata level 2 ya da level 3 sertifikasına sahip olmuş olan teknisyen eğitmenler aracılığıyla verilir.

Level 1, L1 İp yardımıyla erişim çalışanları için olup, lider teknisyenlerin level 2, L2 ya da ip üzerinde erişim süpervizörü olarak geçen level 3 ya da L3 kursunu almış olan teknisyenlerin kursun sonuna geldikleri zaman tamamen bağımsız olan sınav gözetleyicisinin olması ile sınava tabi tutulur. Başarıya ulaşan kursiyerler için sınav sonucunda uluslararası geçerliliği bulunan, dünyanın her yerinde de kabul görmüş olan bir sertifikaya sahip olmuş olur.

İple Erişim Tekniklerinin Kullanıldığı Uygulama Alanları

  • İş Güvenliği ve Kurtarma Hizmetleri'nde
  • Enerji Nakil Hatları'nda
  • Kuleler ve Bacalar, Sanayi Tesisleri, Enerji Santralleri'nde
  • Çığ, Erozyon ve Heyelan Bölgeleri'nde
  • Rüzgâr Tribünlerinin Bakımları, Montajı ve Onarımı'nda
  • Yüksek İnşaat Alanları'nda
  • Kara ve Demir Yolları İnşası'nda
  • Baraj ve Hidrolik Santral İnşaatları'ndaPaylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize Sorun


reklam-banner

Son Paylaşımlar