tr-flag
en-flag
ar-flag
ru-flag
es-flag
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedir

SPRAT Eğitimleri

Anasayfa / Blog / SPRAT Eğitimleri
SPRAT Eğitimleri

SPRAT eğitimleri genellikle iskele, vinç gibi klasik yöntemlerle beraber erişimi yüksek maliyetli veya tehlikeli olan bölgelere özel ip tekniklerinin kullanılarak erişiminin sağlanması ve verilen görevleri gerçekleştirme tekniği anlamında tanımlanan bir eğitimdir. Bu teknik genellikle bakım onarım işleri, yapıların kontrolü, riskli yükseklikte olan montajlar, erişimi güç olan noktalardaki işlerin hızlı olması ve yamaçlarında problem olan saha bölgelerindeki tüm işlemlerin ekonomik ve hızlı bir şekilde yapılmasına olanak tanımaktadır. SPRAT eğitimlerinin amacı şu şekilde özetlenebilir:

  • Bireyler yüksekte çalışma anlamında kendini geliştirmek,
  • Uluslararası tekniklerle birlikte iple erişim tekniklerini öğrenmek,
  • İple erişim şirketi kurmak, bünyenizde çalıştırdığınız iple erişim teknisyenlerinizi süpervize edebilmeniz,
  • Çalıştığınız firmada erişilemeyen noktalarda yapılan işlerde çözüm üretebilmek,
  • Yüksekte çalışma eğitimlerini daha bilinçli şekilde verebilmek için gereklidir.

SPRAT Eğitimi Nedir?

SPRAT açılımı ile The Society of Professionel Rope Access Technicians olmaktadır. İple erişim anlamında teknisyenler ve iple erişim şirketlerine standartlarını belirleyen ve aynı zamanda herhangi bir kâr amacı gütmeyen derneklerdir. İple erişim sertifikasyonu genellikle üç temel seviyeyle meydana gelir. Her seviye artışı ise kayıtlı olan bir seyir defterinin doldurulmasıyla belirlenmektedir.

Level 1 yani L1 olanlar iple erişim çalışanlarıdır. Level 2, L2 olanlar lider teknisyenler veya iple erişim süpervizörü Level 3, L3 kurslarını alan tüm teknisyenler kurs sonucunda ASSESOR yani bağımsız bir sınav gözetleyicisi tarafından sınava tabi tutulmaktadır. Başarılı olan kursiyerler ise dünyanın her yerinde kabul gören bir sertifikaya sahip olabilirler.

SPRAT Eğitimi Fiyatları

Türkiye’de SPRAT eğitimi veren birçok kuruluş yer alıyor ancak SPRAT hakkında yeterli bilgi sahibi değildir. Henüz çok bilinmiyor olması hem de çeşitli kurum tarafından eğitiminin sürdürülmesi fiyatlarda dalgalanmalara neden olabilir.  SPRAT eğitimi fiyatları genellikle eğitim içeriği, hangi seviye eğitim istediğiniz ve eğitimi veren kurumların ihtiyacı doğrultusunda şekillenmektedir.

Genel olarak tüm iple erişim çalışanları, iple erişimi dağcılık malzemeleriyle ve teknikleri ile yapmaya çalışan dağcılar, yüksekte yapılan kurtarmalar konusunda kendini geliştirmek isteyenler, gökdelenlerde ve yüksek yapılarda sürekli çalışan işçiler gibi birçok alana yönelen bireyler SPRAT eğitimi alabilirler.Paylaş

Sayfamızı faydalı bulduysanız sosyal medya adreslerinizde paylaşarak daha fazla kişinin doğru içeriğe ulaşmasını sağlayabilirsiniz.Yorumlar (0)Yorum Yapın

Bize Sorun


reklam-banner

Son Paylaşımlar